Újra és újra felmerül a klasszikus kérdés, mi a jobb vétel ma: egy új építésű vagy egy használt lakás? Amiért most ismételten érdemes ezt a kérdést megvizsgálni, az a lakáspiaci trend lassan, de biztosan történő megváltozása.
Értékállóság, mint döntési tényező
A szubjektív érveken felül általában két objektív szempont alapján dől el a lakásvásárló választása: a választott településen – nagyvárosokon belül a választott lokációban – elérhetők-e új építésű lakások, illetve a leendő lakástulajdonosnak mennyi az ingatlanvásárlásra fordítható forrása.
Abban a feltételezett esetben, ha sem a választék, sem a rendelkezésre álló pénzösszeg nem jelent korlátot, az adásvételi döntés meghozatala során döntő szempont a beruházás értékállósága, azaz, hogy melyik ingatlan őrzi meg inkább hosszú távon az értékét.
Köztudomású, hogy használt lakás vásárlása esetén a vevő olcsóbban jut az ingatlanhoz, azonban az ingatlanra rövidebb távon is költenie kell. Ennek a faktornak az ingatlan első látásra talán fel sem mérhető állapotától függően akár jelentős kockázata is lehet, amelyet a hozzáértő ügyvéd által elkészített ingatlan adásvételi szerződésben számottevően csökkenthető, azonban teljesen kizárni nem lehet. Ráadásul 2022 végével megszűnt a felújításokra szánt nagyvonalú állami támogatás, és az építőanyagok árai is magasak.
Jelen esetben értékállóság szempontjából az új lakások jobb helyzetben vannak, azoknál ugyanis – legalábbis egyelőre – nem tapasztalható árcsökkenés, míg a lakáspiaci trend megfordulása a használt ingatlanok vételárának csökkenésén már tetten érhető.
Energiatakarékos lakás a jobb lakás
A kedvezményes rezsi igénybevételi körének tavalyi beszűkülése az ingatlan adásvételben gondolkodók számára hangsúlyosabbá tette az ingatlan energiafelhasználásának kérdését. Ez a tény óhatatlanul is az új(abb) építésű ingatlanok irányába terelte az érdeklődést, amelyek szigorúbb energiatakarékossági paraméterek szerint készültek és ezáltal olcsóbb rezsivel lakhatóak.
Ugyanakkor a magas hitelkamatok az alacsonyabb mértékű eladósodás irányában tolják az ingatlanvásárlók döntéseit, bár a kamatkörnyezet, ha lassan is, de kedvezőbb irányba alakul.
Vásárlás a tervezőasztalról
Az új lakás vásárlásának egyik módja a még fel nem épült lakás megvásárlása, ami jogi konstrukcióját tekintve többféle is lehet, legtöbbször egy telek adásvételi szerződés és egy építési szerződés kombinációja. Ez több bizonytalansági tényezőt is hordozó, összetett szerződés vagy szerződés csomag, amelyet érdemes az építési vállalkozótól független ingatlanos ügyvéddel átvizsgáltatni. Ennek hiányában az ingatlan vásárló nehéz helyzetbe kerülhet, ha az építési vállalkozó érdeke a piaci körülmények változása miatt megváltozik, például a két évvel ezelőtt leszerződött lakást most jóval drágábban tudná eladni, ezért vagy pótlólagos befizetést követel a vele szerződött lakásvásárlótól, vagy felrúgja a korábban kötött megállapodást. Sajnos ezek egyike sem példa nélküli, és az építési vállalkozó által összeállított ingatlan adásvételi szerződés bizony nem védi kellőképpen a lakásvásárlót.
Ezzel együtt ha valaki jó szerződéssel tőkeerős építési vállalkozással köt ilyen szerződést, azzal komoly előnyökre tehet szert, mert azon kívül, hogy a saját igényeinek megfelelően kerül az ingatlan kialakításra, a befizetett vételár- illetve vállalkozási díj előleg még pénzügyi befektetésként is megállhatja a helyét.